Naturalne sposoby na alergię

Każdej wiosny alergicy musza się mierzyć z największymi nieprzyjemnościami z nią związanymi. To właśnie wtedy natura budzi się do życia, kwiaty, krzewy i drzewa zaczynają pylić, a to właśnie pyłki są najczęściej spotykanymi alergenami powodującymi kaszel, katar, pieczenie oczu czy senność. Oczywiście, istnieje skuteczne leczenie farmakologiczne, lecz jak powszechnie wiadomo, alergia jest przypadłością bardzo indywidualną, na którą u każdego może działać co innego. Warto znać naturalne, domowe sposoby pozwalające na łagodzenie nieprzyjemnych objawów alergii.

Inhalacje

Osoby cierpiące na uporczywy katar alergiczny powinny regularnie robić inhalacje, które pozwalają zmniejszyć dyskomfort. Do zabiegu będzie potrzebna miska z gorącą wodą i gruby ręcznik lub specjalne urządzenie do inhalacji. Wlej dowody kilka kropel olejku eterycznego, eukaliptusowego lub miętowego, nachyl się nad wywarem i pod przykryciem z ręcznika głęboko wdychaj parę. Ulgę poczujesz już po pierwszym zastosowaniu.

Likwidacja alergenów

Zasada jest prosta: należy unikać czynników uczulających. Nie jest możliwe jednak, aby całkowicie zrezygnować z przebywania na zewnątrz. Za to można wyeliminować zalegające substancje płukankami. Woda morską dostępną w aptekach lub roztworem z cieplej wody, soli i szczypty sody należy przepłukiwać nos dwa- trzy razy dziennie. Warto także zmieniać ubranie po przyjściu do domu, aby pozbyć się pyłków z drzew i kwiatów osiadłych na ciele i ubraniu. Warto zadbać o higienę w mieszkaniu myjąc podłogę raz na dwa dni, używać odkurzacza wodnego oraz wietrzyć mieszkanie po zmierzchu.

Wizyta w jaskini solnej

Jaskinia solna może świetnie wpłynąć na leczenie objawów alergii. Jej sekret tkwi w zbawiennych właściwościach jodu, który znajduje się w dużych ilościach w jaskini solnej. Jod oczyszcza zatoki pozwalając zaczerpnąć głęboki oddech. Dla osób, które nie mogą wybrać się do jaskini solnej, mam pocieszenie. W sklepach ze sprzętem domowym oraz dobrych aptekach można znaleźć urządzenia, które mają takie samo działanie.

Urządź porządne sprzątanie w domu

Na wiosnę należy przeprowadzić gruntowne porządki w mieszkaniu, które w trakcie jesieni i zimy zapewne nie było dokładnie wietrzone, a centralne ogrzewanie wysuszyło powietrze oraz przyczyniło się do przyrostu grubej ilości kurzu w domu, nawet jeśli często sprzątasz. Na czas sprzątania można założyć maskę na twarz, aby ograniczyć kontakt z alergenami. Porządnie wysprzątaj w każdym zakamarku, wytrzep porządnie dywany oraz materace i pościel. Alergicy powinni często zmieniać pościel niezależnie od pory roku, prać ją w wysokich temperaturach, najlepiej 60. Warto zaopatrzyć się w kilka małych dywaników i mat, które można prać w wysokich temperaturach. Pomogą one ściągać i zbierać z podłogi pyłki.

Postaw na dietę dla alergików

Odpowiednie odżywianie się to sposób na walkę z alergią. Pikantne przyprawy takie jak chilli, chrzan czy ostra papryka pomogą oczyścić zatoki. Za to pokarmy bogate w kwasy omega-3 mają naukowo udowodnione działanie antyalergiczne. Znajdziesz je w awokado, jajkach, orzechach włoskich czy łososiu. Pyszny sposób na minimalizowanie objawów alergii.

Zioła na alergie

Gdy cierpisz na alergię na pyłki lub męczy cię katar sienny, postaw na napary z ziół, które już po 2 tygodniach regularnego picia przyniosą oczekiwane efekty. Należy pić 3 razy dziennie szklankę naparu przyrządzonego z pokrzywy, rumianku lub nawłoci, które działają przeciwzapalnie, dostarczają antyoksydantów i składników antyhistaminowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *